Carolina District of the American Rose Society 

 

2015 District Awards

Silver Honor Medal:

Linda Boland, North Augusta, SC
Outstanding Judge: Ed and Lenna Easter, Moorehead City, NC
Outstanding Consulting Rosarian: Jack Wright, Charlotte, NC
   

Carolina District Outstanding Consulting Rosarian Recipients:

2014 Richard Donovan, Ocean Isle, NC   
2013 Robert Meyers 1988 Dr. John Dunn, Charlotte, NC 
2012 Don Myers 1987 Mrs. Doris Morgan, Rockwell, NC
2011 Bob Arthofer, Oak Ridge, NC  1986 Charles Walker, Raleigh, NC
2010 Judy Burn, Summerville, NC  1985 Don Newman, Greensboro, NC
2009 Ed & Lenna Easter, Morehead City, NC 1984 Doug Baker, Columbia, SC* 
2008 Jimmy Speas, Winston-Salem, NC  1983 Dennis Bridges, Lawndale, NC 
2007 Blake Robinson, Lake Wylie, SC*  1982 Mrs. Virginia Norton, Raleigh, NC 
2006 Frances Ballentine, Summerville, SC  1981 Tom Estridge, Columbia, SC 
2005 Dr. Fletcher Derrick, Charleston, SC  1980 Bill Bendel, Jr., Charlotte, NC* 
2004 Bill Patterson, Laurens, SC  1979 Paul Peterson, Eden, NC* 
2003 Bob Lundberg, Bluffton, SC  1978 Baxter Morgan, Rockwell, NC* 
2002 Doug Whitt, Charlotte, NC  1977 F. E. Stroud, Chapel Hill, NC* 
2001 Dr. Satish Prabhu, Columbia, SC  1976 Joe Partain, Aiken, SC* 
2000 Sandy Lundberg, Bluffton, SC  1975 Mrs. Miriam Dean, Winston-Salem, NC
1999 Astor Perry, Raleigh, NC*  1974 Dr. Charles Jeremias, Newberry, SC* 
1998 Michael Williams, Cross Hill, SC  1973 John Stetar, Greensboro, NC 
1997 Hazel Hruby, Saluda, SC  1972 R.O. Sykes, Winston/Salem, NC* 
1996 Suzy Bridges, Lawndale, NC  1971 Charles Stephenson, Greensboro, NC 
1995 David Lee, Seneca, SC  1970 Bill Cone, Saluda, SC* 
1994 Peggy Heinsohn, Folly Beach, SC  1969 C. B. Parr, Newberry, SC* 
1993 T. Douglas Craver, Lexington, NC  1968 no record 
1992 Paul Blankenship, North Augusta, SC  1967 Miss Louise Swinny, Eden, NC 
1991 Pauline Partain, Aiken, SC  1966 Paul Peterson, Eden, NC* 
1990 Mrs. Grace Dunn, Columbia, SC*  1965 Paul Peterson, Eden, NC* 
1989 Mrs. Allene Able, Saluda, SC  1964 James Taylor, Charlotte, NC* 

Carolina District Outstanding Judge Recipients:

2014 Sandy Lundberg, Bluffton, SC
2013 John Godwin 1995 Doug and Ann Baker, Columbia, SC* 
2012 Linda Boland, North Augusta, SC 1994 Bill Bendel, Jr., Charlotte, NC 
2011 Charlotte Blankenship, North Augusta SC  1993 Tom and Ilse* Estridge, Columbia, SC 
2010 Betty Stewart, Charlotte, NC  1992 P. D. Kirby, Greensboro, NC* 
2009 Nancy Humphreys, Columbia, SC  1991 Dr. U. Hoyt Bodie, Columbia, SC 
2008 Miriam Dean, Winston-Salem, NC  1990 Mrs. Sarah Rackely, Fayetteville, NC 
2007 Hazel Hruby, Saluda, SC  1989 H. Von Stokes, Charlotte, NC 
2006 Ed Bailey, Oak Ridge, NC*  1988 Paul Blankenship, N. Augusta, SC 
2005 Lephon Jeremias, Newberry, SC*  1987 Baxter* and Doris Morgan, Rockwell, NC 
2004 Bob Flint, Charlotte, NC*  1986 Dr. Charles Jeremias, Newberry, SC* 
2003 Michael Williams, Cross Hill, SC  1985 Doris and Howard* Hicks, Raleigh, NC 
2002 Harvey Bumgardner, Raleigh, NC*  1984 F. E. Stroud, Chapel Hill, NC* 
2001 Betty Sue Jordan, Greenville, SC*  1983 Arthur Cottingham, Greenville, SC* 
2000 Dr. John Dunn, Charlotte, NC  1982 Mrs. Edna Miller, Charlotte, NC* 
1999 T. Douglas Craver, Lexington, NC  1981 Bill* and Ruth Kluttz, Charlotte, NC 
1998 Allene Able, Saluda, SC  1980 Mrs. Pierrine Byrd, Greenwood, SC* 
1997 Charlie Bell, Greenville, SC*  1979 Mary Ewers, Warsaw, NC 
1996 Dr. Satish Prabhu, Columbia, SC 
Carolina District Silver Honor Medal Recipients
2014 Bob Arthofer, Greensboro, NC
2013 Lynn Stevens  1986 Dr. Hoyt Bodie, Columbia, SC
2012 Jack Wright, Charlotte, NC 1985 Doug Baker, Columbia, SC*
2011 Nancy Humphreys, Columbia, SC 1984 P. D. Kirby, Greensboro, NC*
2010 Jimmie Speas, Winston-Salem, NC 1983 Mrs. Miriam Dean, Winston-Salem, NC
2009 Dr. Fletcher Derrick, Charleston, SC 1982 Tom Estridge, Columbia, SC
2008 Blake Robinson, Lake Wylie, SC* 1981 Bill Bendel, Jr., Charlotte, NC
2007 William Patterson, Laurens, SC 1980 Sarah Rackley, Fayetteville, NC*
2006 Dr. Satish Prabhu, Columbia, SC 1979 Joe Partain, Aiken, SC*
2005 Bob Lundberg, Bluffton, SC 1978 Dr. Elizabeth Conrad, Winston-Salem, NC
2004 Frances Ballentine, Summerville, S 1977 Baxter Morgan, Rockwell, NC*
2003 Sandy Lundberg, Bluffton, SC 1976 Dr. Raymond Taylor, Greensboro, NC*
2002 Doug Craver, Lexington, NC 1975 Dr. Charles Jeremias, Newberry, SC*
2001 Von Stokes, Charlotte, NC 1974 Mrs. Ned Harbin, Winston-Salem, NC*
2000 Hazel Hruby, Saluda, SC 1973 R.O. Sykes, Winston-Salem, NC*
1999 Peggy Heinsohn, Folly Beach, SC 1972 C.B. Parr, Newberry, SC*
1998 Robert L. Flint, Charlotte, NC*  1971 Paul L. Peterson, Eden, NC*
1997 Dennis Bridges, Lawndale, NC 1970 no record
1996 Allene Able, Saluda, SC 1969 Mrs. Edna Miller, Charlotte, NC
1995 Dr. John Dunn, Charlotte, NC 1968 Mrs. Pierrine Byrd, Greenwood, SC*
1994 Michael Williams, Cross Hill, SC 1967 no record
1993 Mrs. Suzy Bridges, Lawndale, NC 1966 William Kluttz, Charlotte, NC*
1992 Mrs. Lephon Jeremias, Newberry, SC* 1965 Joseph C. Richert, Raleigh, NC*
1991 Ruth Bendel, Charlotte, NC  1964 Mrs. Christine Power, Columbia, SC*
1990 Doris Hicks, Raleigh, NC  1963 no record
1989 Doris Morgan, Rockwell, NC 1962 Frank P. Meadows, Sr., Rocky Mount, NC
1988 Paul Blankenship, North Augusta, SC 1961 James E. Taylor, Charlotte, NC*
1987 F. E. Stroud, Chapel Hill, NC*  1960 Professor Glenn O. Randall, Raleigh, NC
* - Indicates Recipient Is Deceased

Back to Home Page

Copyright 1998 - 2011 ARS Carolina District
Last updated January 14, 2015