Carolina District of the American Rose Society 

 

2024 District Awards

Silver Honor Medal:

Kim Austin, Gaffney, SC
Outstanding Judge (H): Robert Myers, Salisbury, NC
Outstanding Consulting Rosarian: Rita Van Lenten, Liberty, SC
   

Carolina District Outstanding Consulting Rosarian Recipients:

2023 No Award 1993 T. Douglas Craver, Lexington, NC 
2022 Frank Van Lenten, Liberty, SC 1992 Paul Blankenship, North Augusta, SC
2021 Judy Deutsch, Asheville, NC 1991 Pauline Partain, Aiken, SC 
2020 JoAnn Ostrander, Maiden, NC

1990 Mrs. Grace Dunn, Columbia, SC* 

2019 Sheree Wright, Easley, SC 1989 Mrs. Allene Able, Saluda, SC 
2018 Ken Schmidt, Winterville, NC 1988 Dr. John Dunn, Charlotte, NC 
2017 Delores Snellgrove, Blythewood, SC 1987 Mrs. Doris Morgan, Rockwell, NC
2016 Jack Page, Salisbury, NC 1986 Charles Walker, Raleigh, NC
2015 Jack Wright, Mooresville, NC 1985 Don Newman, Greensboro, NC
2014 Richard Donovan, Ocean Isle, NC  1984 Doug Baker, Columbia, SC* 
2013 Robert Meyers, Salisbury, NC 1983 Dennis Bridges, Lawndale, NC 
2012 Don Myers-Wake Forest, NC  1982 Mrs. Virginia Norton, Raleigh, NC 
2011 Bob Arthofer, Oak Ridge, NC 1981 Tom Estridge, Columbia, SC 
2010 Judy Burn, Summerville, NC  1980 Bill Bendel, Jr., Charlotte, NC* 
2009 Ed & Lenna Easter, Morehead City, NC  1979 Paul Peterson, Eden, NC* 
2008 Jimmy Speas, Winston-Salem, NC 1978 Baxter Morgan, Rockwell, NC* 
2007 Blake Robinson, Lake Wylie, SC*   1977 F. E. Stroud, Chapel Hill, NC* 
2006 Frances Ballentine, Summerville, SC 1976 Joe Partain, Aiken, SC* 
2005 Dr. Fletcher Derrick, Charleston, SC  1975 Mrs. Miriam Dean, Winston-Salem, NC
2004 Bill Patterson, Laurens, SC  1974 Dr. Charles Jeremias, Newberry, SC* 
2003 Bob Lundberg, Bluffton, SC  1973 John Stetar, Greensboro, NC 
2002 Doug Whitt, Charlotte, NC  1972 R.O. Sykes, Winston/Salem, NC* 
2001 Dr. Satish Prabhu, Columbia, SC  1971 Charles Stephenson, Greensboro, NC 
2000 Sandy Lundberg, Bluffton, SC  1970 Bill Cone, Saluda, SC* 
1999 Astor Perry, Raleigh, NC*  1969 C. B. Parr, Newberry, SC* 
1998 Michael Williams, Cross Hill, SC  1968 no record 
1997 Hazel Hruby, Saluda, SC  1967 Miss Louise Swinny, Eden, NC 
1996 Suzy Bridges, Lawndale, NC  1966 Paul Peterson, Eden, NC* 
1995 David Lee, Seneca, SC  1965 Paul Peterson, Eden, NC* 
1994 Peggy Heinsohn, Folly Beach, SC  1964 James Taylor, Charlotte, NC* 
   
Carolina District Outstanding Judge Recipients:
   
2023 Barbara Arthur-Charlotte, NC 2000 Dr. John Dunn, Charlotte, NC 
2022 Don & Mary Myers (H)-Wake Forest, NC
          Linda Boland (A)- N. Augusta, SC
1999 T. Douglas Craver, Lexington, NC 
2021 Robin Hough (H)-Raleigh, NC 1998 Allene Able, Saluda, SC 
2020 Ken Schmidt, Winterville, NC (H) 1997 Charlie Bell, Greenville, SC* 
2019 Rob & Pam Russell, Blowing Rock, NC (A)
          Steve Lawson-Winston, Salem, NC (H)
1996 Dr. Satish Prabhu, Columbia, SC 
2018  Frank & Rita Van Lenten, Liberty, SC (H) 1995 Doug and Ann Baker, Columbia, SC* 
2017 Lynn  Stevens-Ararat, NC (H)
          Susan Waites-Chapin, SC (A)
1994 Bill Bendel, Jr., Charlotte, NC 
2016 Richard Donovan-Zebulon, NC (H)
          Bill Patterson-Laurens, SC (A)
1993 Tom and Ilse* Estridge, Columbia, SC 
2015 Ed & Lenna Easter, Morehead City, NC (H) 1992 P. D. Kirby, Greensboro, NC* 
2014 Sandy Lundberg, Bluffton, SC 1991 Dr. U. Hoyt Bodie, Columbia, SC 
2013 John Godwin 1990 Mrs. Sarah Rackely, Fayetteville, NC 
2012 Linda Boland, North Augusta, SC 1989 H. Von Stokes, Charlotte, NC 
2011 Charlotte Blankenship, North Augusta SC  1988 Paul Blankenship, N. Augusta, SC 
2010 Betty Stewart, Charlotte, NC   1987 Baxter* and Doris Morgan, Rockwell, NC 
2009 Nancy Humphreys, Columbia, SC 1986 Dr. Charles Jeremias, Newberry, SC* 
2008 Miriam Dean, Winston-Salem, NC 

1985 Doris and Howard* Hicks, Raleigh, NC

2007 Hazel Hruby, Saluda, SC  1984 F. E. Stroud, Chapel Hill, NC*   
2006 Ed Bailey, Oak Ridge, NC*  1983 Arthur Cottingham, Greenville, SC* 
2005 Lephon Jeremias, Newberry, SC*  1982 Mrs. Edna Miller, Charlotte, NC* 
2004 Bob Flint, Charlotte, NC*  1981 Bill* and Ruth Kluttz, Charlotte, NC 
2003 Michael Williams, Cross Hill, SC   1980 Mrs. Pierrine Byrd, Greenwood, SC*
2002 Harvey Bumgardner, Raleigh, NC* 1979 Mary Ewers, Warsaw, NC 
2001 Betty Sue Jordan, Greenville, SC*   
   
Carolina District Silver Honor Medal Recipients
   
2023 Don Myers, Wake Forest ,NC 1991 Ruth Bendel, Charlotte, NC 
2022 Frank Van Lenten, Liberty, SC 1990 Doris Hicks, Raleigh, NC 
2021 Doug Whitt- Charlotte, NC 1989 Doris Morgan, Rockwell, NC
2020 James Richardson-King, NC 1988 Paul Blankenship, North Augusta, SC
2019 Rita Van Lenten-Liberty, SC 1987 F. E. Stroud, Chapel Hill, NC* 
2018 Richard Donovan-Zebulon, NC  1986 Dr. Hoyt Bodie, Columbia, SC
2017 Jack Page-Salisbury, NC  1985 Doug Baker, Columbia, SC*
2016 Robert  Meyers-Salisbury, NC  1984 P. D. Kirby, Greensboro, NC*
2015 Linda Boland-N.Augusta, SC 1983 Mrs. Miriam Dean, Winston-Salem, NC
2014 Bob Arthofer, Greensboro, NC 1982 Tom Estridge, Columbia, SC
2013 Lynn Stevens  1981 Bill Bendel, Jr., Charlotte, NC
2012 Jack Wright, Charlotte, NC 1980 Sarah Rackley, Fayetteville, NC*

2011 Nancy Humphreys, Columbia, SC

1979 Joe Partain, Aiken, SC*
2010 Jimmie Speas, Winston-Salem, NC 1978 Dr. Elizabeth Conrad, Winston-Salem, NC
2009 Dr. Fletcher Derrick, Charleston, SC 1977 Baxter Morgan, Rockwell, NC*

2008 Blake Robinson, Lake Wylie, SC*

1976 Dr. Raymond Taylor, Greensboro, NC*

2007 William Patterson, Laurens, SC

1975 Dr. Charles Jeremias, Newberry, SC*

2006 Dr. Satish Prabhu, Columbia, SC

1974 Mrs. Ned Harbin, Winston-Salem, NC*
2005 Bob Lundberg, Bluffton, SC 1973 R.O. Sykes, Winston-Salem, NC*
2004 Frances Ballentine, Summerville, SC 1972 C.B. Parr, Newberry, SC*
2003 Sandy Lundberg, Bluffton, SC 1971 Paul L. Peterson, Eden, NC*
2002 Doug Craver, Lexington, NC 1970 no record
2001 Von Stokes, Charlotte, NC 1969 Mrs. Edna Miller, Charlotte, NC
2000 Hazel Hruby, Saluda, SC 1968 Mrs. Pierrine Byrd, Greenwood, SC*
1999 Peggy Heinsohn, Folly Beach, SC 1967 no record
1998 Robert L. Flint, Charlotte, NC*  1966 William Kluttz, Charlotte, NC*
1997 Dennis Bridges, Lawndale, NC 1965 Joseph C. Richert, Raleigh, NC*
1996 Allene Able, Saluda, SC 1964 Mrs. Christine Power, Columbia, SC*
1995 Dr. John Dunn, Charlotte, NC 1963 no record
1994 Michael Williams, Cross Hill, SC 1962 Frank P. Meadows, Sr., Rocky Mount, NC
1993 Mrs. Suzy Bridges, Lawndale, NC 1961 James E. Taylor, Charlotte, NC*
1992 Mrs. Lephon Jeremias, Newberry, SC* 1960 Professor Glenn O. Randall, Raleigh, NC
   
   
* - Indicates Recipient Is Deceased

Back to Home Page

Copyright 1998 - 2021 ARS Carolina District
Last updated February 06, 2024